Strona główna

Historia komputera


Lata 40-te

Powstaje pierwszy komputer (I generacja) W roku 1946, zaczęła się oficjalnie era komputerów. Pierwszy komputer nazywał się ENIAC, a jego twórcą był J.Mauchly i I.Eckert z uniwersytetu w Pensylwanii. Maszyna ta zajmowała powierzchnię 140 m2 , zbudowana była z 18000 lamp elektronowych, 1500 przekaźników, pobierała prąd elektryczny o mocy 150 kW, ważyła prawie 30 ton. Jej system wentylacyjny miał wbudowane dwa silniki Chryslera o łącznej mocy 24 KM. Jego włączenie powodowało przygasanie świateł w całej Filadelfii. Dokładną datę początku ery komputerowej trudno ustalić: może jest to 15 lutego 1946 roku, kiedy opinia publiczna została poinformowana o istnieniu ENIAC-a? Może 30 czerwca tegoż roku, kiedy zamknięto okres eksperymentalnych obliczeń i przekazano maszynę jej właścicielowi, czyli armii USA? A może trzeba się cofnąć o kilka miesięcy, aż do listopada 1945, kiedy ENIAC wykonał pierwsze rachunki? W każdym razie w tym okresie powstaje pierwszy elektroniczny komputer który swymi wymiarami przypomina wagon kolejowy.

Źródło: Google grafika 


 

Lata 50, 60-te. Era tranzystorów (II generacja)

Następuje miniaturyzacja komputera, ze względu na miniaturyzację podstawowych elementów z jakich był on zbudowany. Lampy elektronowe zostają zastąpione tranzystorami, i półprzewodnikami. Komputer staje się:

  • Znacznie mniejszy
  • Lżejszy i szybszy
  • Bardziej niezawodny
  • Potrzebuje go przemysł i wojsko

Kalendarium:

1951r – Konstruktorzy ENIAC’a tworzą UNIVAC1 (5 600 lamp), pierwszy komputer produkowany seryjnie. K Rysunek 1: Komputer ENIAC Imię i nazwisko, Wydział Strona 2 z 5

1952r – IBM1 wypuszcza komputer o szybkości mnożenia 0,4 ms IBM 701

1953r – Powstaje pamięć oparta na rdzeniach fenytowych

1956r – Powstaje IBM 305, pierwszy komputer z pamięcią magnetyczną

1959r – Powstaje język COBOL

1968r – R. Noyce i G. Moore zakładają firmę INTEL2 ; D. Engelbart prezentuje NLS używający jako urządzenie wskazujące mysz.

Źródło: Google grafika

 


 

Lata 70, 90-te i 2000 – Era układów scalonych (III i IV generacja)

Następuje dalsza miniaturyzacja komputera, elementy z jakich składa się komputer stają się jeszcze mniejsze. Tranzystory ,zostają zastąpione układami scalonymi (w jednym układzie scalonym znajduje się ok.3 mln. tranzystorów). Dalszy rozwój techniki spowodował powstanie układów scalonych o wysokim stopniu integracji (w układzie takim znajduje się ok. 8 mln. tranzystorów ) spowodował powstanie komputerów o niewielkich rozmiarach lecz szybkich i niezawodnych w działaniu (IV generacja). Szybkość i dynamikę rozwoju gałęzi przemysłu jaką jest elektronika można przedstawić na przykładzie: Gdyby przemysł samochodowy rozwijał się tak szybko i dynamicznie jak przemysł elektroniczny w ostatnich trzydziestu latach, to Rolls Royce kosztowałby obecnie 2 dolary i można by nim przejechać 2 mln mil zużywając 4 litry benzyny.

Komputer staje się:

  • Bardzo szybki
  • Łatwy w obsłudze
  • Niezawodny

Możemy powiedzieć, że rozwój komputerów to praca nad:

  • zmniejszeniem rozmiarów
  • oszczędnością w zużyciu energii
  • przyspieszeniem pracy
  • poprawą niezawodności
  • sztuczną inteligencją (V generacja)

Źródło: Google grafika

 


 

Źrodła informacji: Źródło 1 Źródło 2 Źródło 3

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *